avatar

Kreatinas

Kreatinas - natūraliai raumenų ląstelėse randamas organinis junginys, turintis azoto, kurį mūsų organizmas gamina iš trijų amino rūgščių arginino, glicino, metionino. Žvelgiant į cheminę pusę - kreatinas yra panašus į amino rūgštis.

Filtrai
Kategorija
  • Kreatino Monohidratas
  • Creapure®
  • Kre-Alkalyn
  • Kiti Kreatino Produktai
Rinkiniai
Kaina
   
Prekių ženklai
Papildo forma
Rodyti po: 10 20 50 100

Kas yra kreatinas?


Apie 95 procentai kreatino yra „sandėliuojami“ raumenyse (fosfokreatino forma), o likusieji 5 procentai - smegenyse, inkstuose ir kepenyse. Kai vartojami kreatino papildai – padidinamos fosfokreatino atsargos, iš kurio organizmas fizinio darbo metu sintetina ATP (adenozino trifosfatą) (kitaip - energiją).

Nesuklysime pasakydami, jog kreatinas dėl savo populiarumo ir veiksmingumo yra maisto papildas numeris vienas visame pasaulyje. Jis priskiriamas prie saugiausiais vadinamų maisto papildų dėl itin ilgo ir nuoseklaus tiriamojo darbo, kurį atliko gausybė mokslininkų visame pasaulyje. Tai maisto papildas, kurio veiksmingas visiškai įrodytas mokslo. Dar 1992 metais iškelta hipotezė, jog kreatino vartojimas padidina raumenų kreatino atsargas buvo netrukus įrodyta, o nuodugniai tiriant šį papildą bei jo poveikį žmogaus kūnui, atrasta ir dar daug kitų svarių argumentų įrodančių kokia yra kreatino nauda.

Yra ištirta, jog normalaus statistinio žmogaus, kurio kūno svoris apie 70 kg, organizme yra maždaug 120 g kreatino ir didžioji jo dalis – raumenyse. Didžioji dalis kreatino, manoma jog iki 70 proc., virsta į fosfokreatiną, kuris vėliau tampa ATP.

Dar viena labai svarbi kreatino funkcija – jis padidina hormono IGF-1 gamybą (šis hormonas taip pat padeda auginti raumens masę).

Kas lėmė tokį kreatino išpopuliarėjimą?

Tai nulėmė efektas, kuris gaunamas naudojant kreatino papildus. Labiausiai vartotojus sužavėjo tai, jog tikrai didėja raumenų masė, atsiranda jėgų, o tai reiškia efektyvesnes treniruotes. Kreatinas tinka visiems, siekiantiems padidinti jėgą, galią, greitį ir sutvirtinti liesą raumenyną. Tačiau vien vartoti jį neužtenka, reikia daug, intensyviai ir nuolat treniruotis.

Tai plačiai kultūristų, sprinterių, kovotojų ir kitų sportininkų naudojamas produktas. Kreatinas - vienas populiariausių ir labiausiai ištirtų sportinių maisto papildų, todėl jo efektyvumu abejoti neverta.

Šis maisto papildas, jei vertintumėme iš cheminės pusės, labai panašus į amino rūgštis, tačiau, tai ne tas pats.

Kreatinas – organinis junginys, randamas žmogaus raumeniniame, nerviniame audinyje bei organuose (inkstuose ir kepenyse), taip pat jį galima pagaminti laboratorijoje.

Viena iš kreatino funkcijų – energijos sintezė atliekant sunkų ar aukšto intensyvumo fizinį darbą. Štai kodėl savo veiksmingumu kreatinas neturi konkurentų,o teigiamus rezultatus jį naudodami pajusite labai greitai. Tačiau tai nėra momentinio veikimo maisto papildas.

Kas tai stebuklingas ATP?

ATP - pagrindinis raumenų energijos šaltinis. Adenozino trifosfato (ATP)- vieno iš pagrindinių ląstelės makroenerginių junginių, mūsų kūne yra labai mažai, nes jų negauname su maistu. Šių atsargų nepakaktų nė vienai intensyviai treniruotei, geriausiu atveju – vos kokiai 10 sekundžių aktyvios sportinės veiklos. Adenozino trifosfato molekulės turi būti sintetinamos ląstelėse nuolat ir ne šiaip sau. Juk energiją, kuri atsiranda skylant ATP, ląstelės naudoja tokiems svarbiems procesams kaip baltymų sintezė, raumenų ląstelės susitraukimui, medžiagų pernašai. Todėl ATP sintezei naudojamą energiją, reikalingą intensyviai veiklai, svarbioms funkcijoms užtikrinti, kūnas turi pasigaminti pats.
Ši energija, atsipalaiduoja, kai skyla ATP ląstelės, ir išsiskiria skaidantis angliavandeniams ir riebalams. Būtent taip gauta energija ir yra geros treniruotės užtaisas.

Kas vyksta naudojant kreatiną?

Atlikta labai daug mokslinių tyrimų, kurie įrodo, kad kreatinas vienas saugiausių maisto papildų, kuris ne tik padeda efektyviau siekti norimų rezultatų, bet dar ir naudingas sveikatai. Vartojant kreatiną jaučiama pastebimai padidėjusi jėga, o vidutinis atsistatymo tarp treniruočių laikas sutrumpėja. Tai reiškia, kad visada įvykdysite savo nustatytą treniruočių normą, nepriekaištausite sau, jog dėl nuovargio, jėgų trūkumo praleidote sporto užsiėmimus, jausitės energingi ir žvalūs.

Kretinas nėra papildas skirtas tik vienai kažkuriai sportuojančiųjų grupei. Jis tinka tiek moterims, tiek vyrams, tiek atletams sunkiasvoriams, tiek sportininkams mėgėjams, bėgikams, plaukikams, dviratininkams, mėgstantiems lauko tenisą ir kt.

Sportininkai vartojantys kreatiną greičiau atgauna jėgas treniruotės metu tarp pratimų, tai leidžia jiems treniruotis intensyviau.

Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, jog naudojant kreatiną padaugėja IGF-1 (insulino augimo faktoriaus), kuris atsakingas už augimo funkciją. Jis būtinas, kad audiniai augtų ir normaliai vystytųsi.


Kreatinas sportuojant


Šio maisto papildo veiksmingumas įrodytas mokslo, kuris teigia, jog creatinas veiksmingas tiek trumpalaikiam, tiek ilgalaikiam raumenų augimui.

Maisto papildų gamintojai skiria daug dėmesio ir lėšų, siekdami kuo geriau ištirti šį papildą, atlikdami ne tik įprastus mokslinius tyrimus dėl poveikio sveikatai bei saugumo, bet ir pagal sportuojančiojo tipą, bei atliekamus pratimus.
Štai pavyzdžiui, 12 savaičių vykusio tyrimo su sunkiaatlečiais metu paaiškėjo, jog naudojant kreatiną, ne tik didėjo jėga, raumenų masė, o taip pat bendri pajėgumo rodikliai, bet ir atliekamų pratimų pakartojimų skaičius.

Kreatino papildai, jų vartojimas

Ar pagrįsti tyrimai,tvirtinantys, jog jei norite, kad maisto papildas kreatinas veiktų efektyviau ir greičiau, reikėtų jį vartoti kartu su ne bet kokiais, o greito veikimo angliavandeniais? Rekomendacijos kreatiną vartoti kartu su užkandžiu ar gėrimu, kuriame yra greito veikimo angliavandenių, ne iš piršto laužtos, mokslininkai šį faktą nustatė dar 1996 metais, praėjus vos šešeriems metams po prasidėjusių intensyvių kreatino, kaip maisto papildo, tyrimų, kaip ir tai, jog jo įsisavinimas prastėja, jeigu kartu vartojami kofeino turintys gėrimai ar produktai. Tad jeigu norite, jog kreatino efektas nenusloptų, vartodami jį nepamirškite šios paprastos tiesos, venkite kartu vartoti kofeino turinčių produktų ir gėrimų. Beje, gamintojai, žinodami apie tai rinkai tiekia ir kreatino mišinius su greitaisiais angliavandeniais.

Kam naudingi kreatino papildai?

Ar kreatinas tinka visiems, nesunku atsakyti. Jis tinka pirmiausia tiems, kurių raumenyse mažas kreatino kiekis. Tokiems žmonėms, šio papildo naudojimas yra dar efektyvesnis, nei tiems, kurių organizme kreatino kiekis normalus ar didesnis. Mokslininkai pastebėjo,jog mažesnį kreatino kiekį organizme turintiems žmonėms, pradėjus vartoti papildą, poveikis buvo pastebimas, nustačius akivaizdų kūno masės padidėjimą iki 2 kg.

Tačiau kūno masės padidėjimas, galimai pasireiškia ne tik dėl kreatino poveikio, t.y. fosfokreatino kaupimo raumenyse, bet ir vandens kiekio padidėjimu raumeninėse ląstelėse. Raumenų skaidulose susilaikantis vanduo sudaro tarsi patinimo efektą, todėl raumens masė vizualiai atrodo didesnė.

Kreatinas sportui

Prie susidomėjimo kreatinu ir jo išpopuliarėjimo prisidėjo tyrimais atskleista kreatino nauda sportui, t.y. tai, jog šio papildo vartojimas reikšmingai pagerina rezultatus. Rezultatų pagerėjimas naudojant kreatiną skaičiuojamas ne sekundžių dalimis, o sekundėmis, t.y. nuo 6 iki 30 sekundžių! Toks akivaizdus progresas labai aktualus intensyviai sportuojantiems sportininkams, ypač tai aktualu bėgikams, dviratininkams, tenisininkams, komandinių žaidimų atletams. Rezultatyvumas sporte – aktualus kiekvienam: ir profesionalams, ir mėgėjams, ir moterims, ir vyrams. Beje, kreatino kiekis moterų organizme įprastai yra daugiau nei vyrų.

Įrodžius, jog kreatinas naudingas siekiantiems apčiuopiamų rezultatų – dar labiau išpopuliarino kreatiną ir įrodė, kad verta jį pirkti.

Kaip vartoti?

Manoma, jog norint greito efekto ir siekiant greitai pamaitinti ir pripildyti raumenis kreatino, reikėtų jo, padalinus į mažas porcijas, vartoti net po 20-25 g normą per dieną. Tačiau pakanka šio papildo gauti kasdien po 3 g per dieną, kad nepraėjus nė mėnesiui, jūsų organizme šios medžiagos būtų užtektinai rezultatams siekti, masei auginti ir tikslams įgyvendinti.

Kreatinas paprastai pirmą savaitę geriamas didelėmis dozėmis tam, kad prikaupti daug fosfokreatino, o nuo antros savaitės jo kiekis sumažinamas, tačiau galima jį vartoti ir kitaip. Pirmą savaitę rekomenduojama gerti kreatiną keturis kartus per dieną po 5g, o nuo antros savaitės dozė mažinama iki 3-5 g per dieną.

Treneriai, į klausimą, kaip vartoti kreatino papildą, rekomenduoja jį gerti įprastu režimu, du kartus per dieną – ryte ir vakare, tuo pačiu metu, siekiant palaipsniui papildyti organizmą ir palaikyti pastovią koncentraciją kraujyje.
Kadangi, kaip jau minėjome, jog tai nėra momentinis papildas, vartoti jį prieš treniruotę nėra jokios prasmės. Tačiau siekiant rezultatų, rekomentuodita šį papildą naudoti nuosekliai, vienodomis dozėmis.

Kreatino vartojimas ypač svarbus aukšto intensyvumo sporte. Mokslininkai pastebėjo, kad vos 6 dienas vartojant kreatiną po 2 gramus per dieną – ženkliai padidėja fosfokreatino atsargos raumenyse. Didesnis sukaupto fosfokreatino kiekis leidžia pagaminti daugiau ATP atliekant intensyvų fizinį aktyvumą.

Nustojus vartoti kreatino papildą, jo kiekis organizme mažės palaipsniui, ir maždaug praėjus mėnesiui, didesnio jo kiekio organizme nebeliks.

Beje, kreatino yra ir maisto produktuose, pavyzdžiui jautienoje, vištienoje, pasterizuotame karvės piene, tačiau jo kiekiai yra tokie maži, jog norint tik iš maisto gauti reikiamą kiekį šios medžiagos, reikėtų kasdien sušlamšti nemažą kalną mėsos ir išgerti ne vieną ąsotį pieno.

Kreatinas ir saugumas

Creatinas tyrinėjamas jau tris dešimtmečius, nurodoma, jog šis papildas nerekomenduojamas tiems, kurie serga sunkiomis insktų ligomis, tokiomis kaip inkstų nepakankamumas arba cukrinis diabetas. Iki šiol nėta atsakyta ir nustatyta aiškių šio papildo naudojimo normų. Taip yra, galimai, dėl produkto saugumo, nes iki šiol nėra jokių duomenų apie kreatino neigiamą poveikį sveikiems žmonėms, vertinant, jei naudojimo laikotarpis neilgas. Kiek laiko saugu vartoti kreatiną – mokslininkai taip pat nėra atsakę. Galimai taip yra ir dėl to, jog per laiką, kai nustojama kreatiną naudoti, jo koncentracija organizme natūraliai mažėja.

Maisto papildo kreatinas veiksmingumas yra visiškai įrodytas, tačiau net ir tokiu atveju būtina vadovautis sveiku protu, saiku ir trenerių, ekspertų bei konsultantų patarimais.


Kreatino kaina, kurį papildą rinktis?


Kreatino populiarumas lėmė, jog šį papildą gamina labai daug gamintojų. Kreatinas parduodamas milteliais, tabletėmis, kapsulėmis. Galima rinktis Ethyl esterį, trikreatine malatą ar kreatino mišinius su greitaisias angliavandeniais, kreatino papildus su skoniu ar natūralaus. Ar žinote, jog natūraliame kreatine yra daugiau veikliosios medžiagos, tuo tarpu maisto papilduose su skoniu,tam tikrą procentinę dalį užima saldikliai. Kuris geriausias jums, teks išsirinkti iš tikrai ne menkos kreatino papildų pasiūlos.

Beje, siekdami patenkinti vartotojų poreikius, norėdami pateikti jiems naujų kreatino maisto papildų, gamintojai gamina ir įvairių kreatino mišinių, kuriuose kaip sudedamoji dalis yra taurinas, taip pat rinkoje rasite kreatino miksų ir pan.

Tai ne tik siekis įtikti vartotojui, bet ir gautų mokslo žinių panaudojimas, nes, kaip jau minėjome, kreatinas bene geriausiai ištirtas maisto papildas. Sportininkų atsiliepimai, gamintojams padeda kuriant naujus maisto papildų derinius, kurių naudojimas ne tik saugus, bet ir veiksmingas.

Kurį rinktis – lemia jūsų poreikiai. Kaip ir daugelis maisto papildų, miltelių pavidale kreatinas greičiau įsisavinamas, kiek daugiau laiko prireiks išgėrus kapsulę, dar ilgiau tabletę, bet iš esmės jie labai panašūs. Todėl tai, ką pasirinkti didžiąją dalimi lemia jūsų poreikiai: kaina, priimtina forma, gamintojas, skonis, sudedamosios dalys produkte. Jeigu jums svarbu, jog nereikėtų ruošti kreatino gėrimo, teks rinktis arba kapsules, arba tabletes, jeigu nėra skirtumo – tikriausiai rinksitės atsižvelgdami į kreatino kainą.

Kaip ir renkantis kitus papildus, patartina skaičiuoti veikliosios medžiagos kiekio ir kainos santykį, taip išsirinksite papildą pigiau.

Taip pat neužsiangažuokite ties vienu gamintoju. Verta pabandyti tiek skirtingų gamintojų, tiek ir skirtingų formų maisto papildą. Patariame nesustoti ties vienu – kreatino monohidrato – papildu. Pardavėjai vertina, kad kreatino monohidratas iš šių papildų populiariausias ir perkamiausias produktas, tačiau yra tiek daug įvairių kreatino papildų, kad tikrai verta pabandyti daugau rūšių ir skonių.

Būtinai skaitykite rekomendacijas ir klauskite trenerių bei specialistų ar pardavėjų apie šio papildo naudojimo subtilybes bei kokios jo rūšys efektyviausios jums. Tai padės siekti rezultato protingai, naudojant saugias ir efektyvias kreatino dozes. Pasiteiraukite ar jums reikalingas dar papildomai ir proteinas ar aminorūgštys, kiti papildai. Lankydamiesi MrBiceps.lt internetinėje parduotuvėje nepmirškite, kad renkantis bet kuriuos sportui reikalingus papildus, svarbiausia ne akcija, o tai, ko jums reikia. Tarkitės su konsultantais, kad išsirinktumėte geriausią produktą už priimtiniausią kainą.

Sužinokite galbūtų jums reikėtų pirkti ir kitokių maisto papildų, kurie siekiant tikslo, padės nenualinti organizmo, aprūpins reikiamomis medžiagomis, užtikrins gerą savijautą.